Telewizja cyfrowa

Choć wiele osób przyzwyczaiło się już do tego, że jakość oglądanych programów z telewizji naziemnej nie jest najlepsza, to okazuje się, że sporo w tym temacie zmieniła telewizja cyfrowa. Kraków jest miastem, w którym sygnał analogowy zostanie wyłączony najpóźniej 20 maja 2013 roku i od tego dnia wszyscy będą niejako zmuszeni do zakupienia urządzeń umożliwiających odbiór sygnału cyfrowego. Budzi to sporo obaw, choć okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Co jest potrzebne do odbioru Cyfrowej Telewizji Naziemnej?

Do wyboru mamy kilka opcji, a to, na którą się zdecydujemy zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych. Najtańszy sprzęt to oczywiście tuner z dekoderem dvb-t, który można zakupić już za około 90 zł, choć są oczywiście droższe modele z dodatkowymi funkcjami, jak np.

  • możliwość odtwarzania filmów, muzyki i obrazów z zewnętrznych nośników pamięci,
  • nagrywanie programów,
  • wbudowany dodatkowy tuner do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej.

Nie każdy potrzebuje tak wielu funkcji, więc często wystarczy najprostsze i najtańsze urządzenie. Inną możliwością jest zakup telewizora z wbudowanym dekoderem dvb-t, ale jest to rozwiązanie najdroższe i nie każdego na nie stać. Kolejną opcją jest odtwarzacz multimedialny, który oprócz funkcji tunera może służyć także jako domowe centrum rozrywki, a jego koszt jest z pewnością mniejszy niż w przypadku telewizora.

Co z anteną?

Najmniejszy kłopot mają członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, gdyż z reguły na dachach budynków są anteny zbiorcze. O ich przystosowanie do odbiory dvb-t odpowiada zarządca. W przypadku, gdy nie mamy możliwości korzystania z anteny zbiorczej, będziemy musieli kupić specjalną antenę, której koszt wynosi około 100zł.